בבטן הרכה

בשיחת מסדרון אגבית עם אדם שלא קיבל את החוברת "עשה ואל תעשה בשיחות הכירות" מהדורת 2019, נשאלתי האם אני דתייה והאם יש לי ילדים.

"אבל כל הדתיים ככה. שנה אחרי החתונה יש ילד. זאת הסטיגמה" הוא סרב לקבל את היעדר הילדים בחיי. "שמחה להרוס לך את הסטיגמה" חייכתי. "אבל כל הדתיים ככה! ש"סניקים, אגודת ישראל, מפד"ל…" הוא התעקש.

אפשר להתעלם מההנחה ש"כל הדתיים". יש אנשים שלא נותנים לעובדות לבלבל אותם ובכל זאת מדברים בבטחון. שמבחינתם המנעד הדתי כולו מוגדר על ידי שלושה גופים פוליטיים, ובטוחים ש"כל הדתיים" הוא מונח שאומר משהו. אבל השאלה על הילדים היתה פשוט לא במקום. אנשים זרים, האם נראה לכם הגיוני לשאול אדם זר אחר למה אין לו ילדים?

במקרה הטוב, בני השיחה שלכם לא רוצים ילדים כי טוב להם ככה כרגע, רק שניהם. במקרה הפחות טוב, הם רוצים אבל מחכים: לשחרור מצה"ל, להתבססות בעבודה, לסיום תואר, לעצמאות כלכלית – והם סופרים את החודשים עד לרגע המיוחל. במקרה הגרוע – הם רוצים ולא מצליחים. הם מנסים, וכל חודש מחדש הם מתים מבפנים, ומקנאים בזוגות שהתחתנו אחריהם והפכו להורים לפניהם. ואתה, אדם זר, שיפוטי ולא אמפתי, מזכיר להם כמה כואב להם ומאלץ אותם לבחור בין לשקר לך תוך נסיון לשמור על פאסון לבין לפתוח את הנושא הכואב הזה בגלוי מול זר שהם לאו דווקא מחבבים.

לא היה ממקומי לחנך את האדם מהמסדרון, והוא גם לא היה מקשיב. עד שהזרים הופכים לחברים שאתם אוהבים, בבקשה אנשים: גם אם מצב הילודה של מכריכם החדשים מרתק אתכם, גלו רגישות ושמרו את הסקרנות הזאת לעצמכם.

פורסם ב"קצרים" במוסף מוצ"ש של מקור ראשון ב-2.2.2019

צילום: פלאש 90

לקצרים נוספים

שידוך תעסוקתי

קשה חיפוש עבודה כקריעת ים סוף. החיזור אחרי עבודה – כזאת שתהיה מספיק מעניינת ותרצה אותך כמו שאת רוצה אותה – חולק קווי דמיון מבאסים עם דייטינג

לקטע המלא

אוזן המן

מה תעשה האוזניה ולא תיחרב? כמספר המשתמשים כך מספר הדרכים לשמור על אוזניות, ואיכא דאמרי להרוס אותן.

לקטע המלא

עצמאית בשטח

אני אשה חזקה ועצמאית. בעיקר עצמאית. אפילו מוציאה קבלות. אני אשה חזקה ועצמאית (עם קבלות!), אבל גם שכירה. ואוי טאטע, איזה מסובך זה.

לקטע המלא