הקיר הרביעי

גם למטפלים הנפשיים שלנו יש נפש. לפעמים גם הנפש הזאת צריכה שיראו אותה. יש מקרים שחייבים לשבור את הקיר הרביעי של חדר הטיפולים.

תוכן עניינים

היחסים עם האנשים שמטפלים בנו נועדו להיות פשוטים: צד מטפל וצד מטופל. אין ולא אמורה להיות בהם הדדיות. בגבולות הטיפול פסיכולוגים, יועצים, מלווים, מורים או רבנים כאן לראות את הנפש שלנו. אבל לפעמים צריך להכיר במה שאנחנו מתעלמים ממנו ביודעין: גם למטפלים הנפשיים שלנו יש נפש. לפעמים גם הנפש הזאת צריכה שיראו אותה.

אמא של הפסיכולוגית שלי נפטרה בשיבה טובה, ובמקום להיות עטופה בכל האהבה שאדם שיושב שבעה צריך לקבל, היא ישבה שבעת קורונה קטנטנה. כדרכו של תבל, אחרי ההתכנסות של השבעה, היושבים מתחילים לחזור לעולם. לשבת מול אדם שעכשיו איבד מישהו, זה אחר. את לעולם לא תשבי מול האדם שהוא היה קודם. חוקי הנורמליות של החיים, ובטח דרישות התפקיד, דרשו ממני ומהפסיכולוגית להמשיך בשגרת הטיפול כרגיל.

בתאטרון ובטלוויזיה אפשר לשבור את הקיר הרביעי: השחקנים מתעלמים לרגע מחוקי המרחב המשחקי שבו ברור לכולם שהם מציגים ואנחנו יושבים וצופים בהם – ומדברים ישירות איתנו הצופים. יש מקרים שחייבים לשבור את הקיר הרביעי של חדר הטיפולים. אחרי הפסקה קצרה שנועדה להתכנסות של הפסיכולוגית שלי, חזרנו לשגרת הטיפולים. אבל הפעם זה היה שונה: אמנם אני הייתי המטופלת והיא המשיכה להקשיב לנפש שלי, אבל כשנכנסתי הבאתי איתי קופסת אוכל ולפני הפגישה ואחריה דיברנו גם עליה. אני מכירה בחוקי המשחק, אבל לפעמים אסור להיות רק מטופלת. לפעמים צריך לשבור את הקיר הרביעי ולהזכיר למטפלים שלנו שגם אנחנו רואים את הנפש שלהם.

פורסם ב"קצרים" במגזין מוצש של מקור ראשון ב-11.12.20

פסיכולוגית מקור ראשון
צילום: Bruce Warringto

מחשבות אחרי פרסום

  1. ביסודי צחקו עלי שאני הולכת לפסיכולוגית. כאדם מבוגר אני מפרסמת טורים על הפסיכולוגית שלי בעיתון.
  2. היה עוד משהו מעניין במפגש ההוא: פתאום אני הרגשתי קצת שאני חונכת אותה לתוך אבל. שאני עברתי דברים שהיא עוד תעבור, וגם אם היא דיברה איתי עליהם כפסיכולוגית מצויינת שיודעת לתת לי כמטופלת, זה דבר אחד להבין ודבר שני להכיר מקרוב.
  3. זר לא יבין את חיקוי שאלות ה"מה שלומך?" לאבלים: העיניים שמתעגלות, הראש שנוטה הצידה, הטון שמתרכך, הנשימה העמוקה לפני (במקרים קיצוניים – היד שמונחת על הכתף) – שאומרים שאני חייבת להגיד "קשה אבל אני חזקה".מאחר שכולם כמובן מכוונים לטוב, רק בחברת אבלים אחרים אפשר לשחרר על זה קיטור. וגם את זה יכולנו הפסיכולוגית ואני לתת אחת לשניה במפגש ההוא, ואלוהים זה היה מצחיק.

דברים שכדאי לדעת על SEO, תוכן ואתרים

רוצה להתקדם בגוגל?

לקבלת הצעה לקידום האתר שלך או כדי לשמור מה תוכל/י לעשות כדי לקדם את האתר בעצמך.

חצי שעה חינם – עלי.

אפשר לדבר גם פה

ליאור שפירא בלוג
כל סורגת מכירה את הרגע המבעית הזה: את מסתכלת על הסריגה שלך בשמחה ובהערצה, מלטפת אותה ומצפה לראות את היצירה היפה שלך גדלה – ומגלה למרבה הזוועה פגם.
בניגוד לוויסקי, הערק האהוב שלי סובל מיחסי ציבור טובים פחות. זה לא אומר שאני צריכה ללכלך על המנצח אלא ללמוד לדבר עוד שפה.