לבחוש בקלחת

יש שני סוגים של אנשים: אנשים שלא מערבבים את האורז אחרי שהוסיפו לו מים ואנשים שחייבים לעשות תשובה. אם את סבתא שמערבבת אורז ואת קוראת את השורות האלו – אני מתנצלת עמוקות, לא התכוונתי אליך. סבתות, ככלל, הן מעל הכל והן זכאיות למערכת חוקים משלהן. לכל היתר אין תירוץ. אורז בסיר אסור לערבב אחרי שמוסיפים לו מים. איך אני יודעת את זה בכזה בטחון? כי סבתא שלי אמרה לי.

יוצא מן הכלל הוא ריזוטו. אותו אורז איטלקי מפונק שבמקום המים שהאורז של פשוטי העם מקבל, ינחר עליך בבוז אם תתני לו משהו פחוּת מציר ויין, ומכאן אפשר רק להדר. ואם את לא מערבבת את הריזוטו בסיר – הלך עליך והלך על הריזוטו.

פעם ב- נחה עלי הרוח ואני מכינה ריזוטו. מתחילה את ההכנות, לוקחת כף, מקרבת לסיר – ובורחת. חוזרת, נושמת עמוק, ומשננת את המנטרה "ליאור, זה לא אורז רגיל, זה ריזוטו, את יותר חזקה ממנו" וגם "סבתא תקבל אותך בכל מצב", עוצמת עיניים ונותנת ערבובונצ'יק. אבל ערבוב אחד לא מספיק לוריזוטו. צריך לערבב אותו פעם בכמה דקות והמחמיר תבוא עליו ברכה. בכל ערבוב שכזה אני מסתכלת מזועזעת במעשה ידי, אבל זה תמיד יוצא מספיק טעים שאני מצליחה לחיות עם עצמי בשלום. בערך. כמה ימים אחרי הריזוטו אני תמיד מכינה אורז ליתר בטחון, כדי להרגיע את המצפון ולחזור לקרקע המוכרת ולחוקים שאסור לשבור: לא מערבבים אורז. סבתא תמיד צודקת.

פורסם ב"קצרים" במוסף מוצ"ש של מקור ראשון ב-9.11.2019

צילום: הדס פרוש פלאש 90

לקצרים נוספים

בדיוק כמו אבא

אני זוכרת את הרגע בו קלטתי שאני הופכת לאבא שלי. הייתי במטבח וחתכתי לימונים. אין שום דבר מיוחד בחיתוך לימונים, רק שהייתי צריכה להיות בחוץ תוך רבע שעה ועוד לא

לקטע המלא

משמר כבוד

המשפט הזה הופך אותנו ל"הם". אנשים שביומיום נראים כמו חלק מהחבר'ה, אבל באמת-באמת, באו להשתלט על המרחב.

לקטע המלא