עצמאית בשטח

אני אשה חזקה ועצמאית. בעיקר עצמאית. אפילו מוציאה קבלות. אני אשה חזקה ועצמאית (עם קבלות!), אבל גם שכירה. ואוי טאטע, איזה מסובך זה.

בימי העליזים כשכירה במשרה מלאה, החיים היו מסודרים: היו לי זכויות מול ביטוח לאומי, היררכיה ארגונית ברורה, קולגות להתאוורר איתם בפינת הקפה, משרד שהיה מצריך יציאה מהבית, רשת בטחון מסוימת אם אני מפשלת. שכירות היא עסקת חבילה עם יתרונות וחסרונות מובנים וברורים ואטרקטיביות סבירה ונוחה.

כשירדתי בהיקף השכירה והפכתי גם לעצמאית, קיבלתי את היפוכו של הטוב הזה: ביטוח לאומי עושה עלי פוזות, אין פוליטיקה ארגונית, אני צריכה ליצור לו"ז ותיעדוף של לקוחות, אפשר לעבוד מכל מקום עם שקע ואינטרנט אבל לרוב אני פשוט מסתגרת בבית ואחרי כמה ימים מגלה שהאדם היחיד שראיתי היה יונתן, ושאני בודדה ומתחרפנת; כעצמאית אין לי רשת בטחון ביצועית: אם אני מפשלת – זה עלי. אני הבוס ואני אחרונת העובדות. אם קולגות עוזרים לי – זה מטוב ליבם ועל חשבון זמן העבודה שלהם. עצמאות היא עסקת חבילה עם יתרונות וחסרונות גמישים וברורים ואטרקטיביות מפתה אך מאתגרת.

כשכירה יש לי שעות עבודה מוגדרות וקשיחות למדי ויציאה מוקדמת מצריכה עדכון מראש. כעצמאית אני יכולה לצאת בכל שעה – ואני עושה את זה: יושבת עם חברה בצהריים אבל עובדת בחצות, בשישי בצהריים ובמוצאי שבתות. בתור שכירה, יש לי תלוש יציב ונעדר הפתעות. בתור עצמאית, השכר שלי דינמי, העשרה בחודש הוא עוד יום, אני נחשפת לעולמן הסודי והמופלא של ההוצאות המוכרות, ומי שיוציא את השוטף פלוס מחוץ לחוק יקבל את הקול שלי בבחירות.

בין כל החוזק והעצמאות, השילוב הזה מעניין, מתגמל, תובעני ומעייף. תייגו אדם שחציו עבד וחציו בן חורין, ואל תגידו לו איזה חצי הוא איזה.


1. אני לא אוהבת את הביטוי "אשה חזקה ועצמאית". אני כן אוהבת להשתמש בו כפארודיה על עצמו.
2. משחקי מילים מטופשים הם יופי של דבר.
3. "עולמן הסודי והמופלא של ההוצאות המוכרות" נראה לי כמו סדרת ילדים מטרידה למדי.

פורסם ב"קצרים" במוסף מוצ"ש של מקור ראשון ב-6.7.2019

צילום: הדס פרוש פלאש 90

לקצרים נוספים

תנו לו בכפיים

כל אדם מבוגר מכיר את כמות הדברים החשובים־אך־לא־דחופים שאם לא נעשה יהיה גרוע יותר – או כי אם נעשה אותם יהיה טוב יותר.

לקטע המלא

שידוך תעסוקתי

קשה חיפוש עבודה כקריעת ים סוף. החיזור אחרי עבודה – כזאת שתהיה מספיק מעניינת ותרצה אותך כמו שאת רוצה אותה – חולק קווי דמיון מבאסים עם דייטינג

לקטע המלא