דברים שלמדתי על כסף מהעבודה שלי כמקדמת אתרים

בשנים שאני מקדמת אתרים, גיליתי שיש נקודות דמיון בין קידום אתרים ללעשות כסף. הנה כמה מהן

תוכן עניינים

חוץ מהאתר המקצועי שלי, יש לי בלוג על התנהלות כלכלית ועל איך לעשות כסף. מה שהתחיל כנכס דיגיטלי הפך למשהו שאני פשוט נהנית ממנו.

תחביב החינוך הפיננסי והעבודה שלי כמקדמת אתרים מאפשרים לי לראות נקודות דמיון בין שני התחומים:

אפשר ללמוד לבד

האינטרנט מלא במידע. אני לא בוגרת קורס קידום אתרים. את כישורי קידום האתרים שלי רכשתי מעבודה בפועל, מהמון שעות קריאה וצפיה בסרטוני הדרכה, משעות עבודה, משיחות עם מקדמי אתרים ותיקים ומעבודה לצידם. גם בוגרי הקורסים הטובים בעולם מתישהו חייבים להתחיל לעשות כדי להתחיל לקדם את האתר. התחלתי בבניית אתרים ואחר כך עבדתי בארגון, ניהלתי לו את האתר – ותוך כדי התאמנתי ב-SEO עליו.

גם את ההשכלה הפיננסית שלי לא רכשתי בקורס. כל המידע קיים באינטרנט, והמורה הכי טוב הוא ההתנסות בפועל. אם לא מתחילים לקדם את האתר או לנהל את הכסף – אי אפשר להשתפר.

ובכל זאת כדאי שיהיו קהילה או מנטור

כן הייתי קשורה לבית ספר למקצועות הדיגיטל ובשלב כלשהו העברתי בו קורס SEO. קבוצת הווצאפ של בית הספר עשתה עבור הרבה אנשים את ההבדל בין להיות בוגרי קורס ללהיות ג’וניורים שלוקחים עבודות ועובדים. בין להסתכל חסרי אונים על האתר שלכם לבין להתחיל לקדם אותו.

גם בכסף, תודה לאל על קבוצות ועל אנשים מנוסים שאפשר לשאול אותם. יש גבול כמה למנטור יש זמן (בטח אם זה בחינם), אבל קבוצה שאפשר להתייעץ בה וללמוד בה דברים שלא יודעים? זה כבר עושה הבדל. זאת גם זריקת מוטיבציה.

דברים לוקחים זמן והתמדה היא שם המשחק

שני האתרים שלי – כמקדמת אתרים והבלוג הכלכלי שלי – פועלים בתחום תחרותי. גם אם אני אשת מקצוע מצוינת ועושה נכון את כל הדברים – אני מתחרה במצוינים אחרים שהתחילו לפניי. המטרה שלי היא לצמצם את הפער, להוסיף ביטויים, להתעלות מעל ביטויים שנזנחו לתפוס ביטויים שהם הפקר. זה לוקח זמן. קניתי את מאניטיים כדומיין יד שניה*, מה שנותן לו יתרון של פז”ם. התחלתי לעבוד עליו ברצינות באוגוסט 21. זה תינוק במונחי קידום אורגני.

* אם אתם מתעניינים בדומיינים יד שניה, תציצו במערכת סקיירוקט. זאת ה-מערכת הישראלית לדומיינים יד שניה. ההרשמה בחינם ויש גם גרסה חינמית של המערכת. ג’וש, הבעלים שלה, הוא אחד האנשים הנחמדים בתבל. למערכת סקיירוקט>>

לוקח זמן לבנות הון. לחסכון שלכם בבנק לגדול. מגדילים את ההון ואת החסכון אפיק הכנסה אחרי אפיק הכנסה, לפעמים גם לבנות שניים במקביל זה אחלה. התמדה בהכרח תביא תוצאות.

לא להיבהל מירידות

למערכת של גוגל יכולים להיות גליצ’ים שיורידו ביטוי שלי בכמה מיקומים למשך כמה ימים. גוגל מעדכנים את האלגוריתם וגורמים למקדמי אתרים להתחרפן. גוגל מעדכנים דברים באלגוריתם כמה פעמים בשנה, כשבערך פעם בשנה יש להם עדכון גדול באמת. פעולות קידום יכולות גם לא להצליח להרים את האתר. ובכל זאת התמדה היא שם המשחק ולו כי גם לפז”ם יש ערך בפני עצמו.

הבורסה יכולה לצלול, מניות יכולות להיעלם, השקעות יכולות לא לעלות יפה. כגודל הסיכון כך גודל הסיכוי. במרץ 2020 השארתי את הכסף במקומו ולא נגעתי בו. כמה חודשים אחר כך בירכתי את המהלך הזה שלי.

צריך יותר מסטרים אחד של הכנסה

בקידום אורגני אני דואגת להביא לאתר תנועה דרך החיפוש האורגני גוגל. שהאתר יופיע במיקומים גבוהים בביטויים רלוונטיים, שיתפוס מיקומים בביטויים חדשים ועוד. זה אפיק אחד והוא האהוב עלי. אבל אתרים מצליחים באמת – דואגים לכמה אפיקי תנועה: מודעות ממומנות בפייסבוק ובגוגל, ניוזלטר, אינסטגרם, יוטיוב, שיתופי פעולה ועוד. לא כולם עושים הכל, אבל לאתרים חזקים תמיד יהיה יותר מאפיק אחד.

בכסף אותו דבר: אי אפשר לבנות על אפיק הכנסה אחד. יש את המשכורת שלך, ועליהן כדאי להוסיף אפיקים כמו מניות דיווידנד, נכס דיגיטלי (אני ממליצה מנסיון על קורס בניית הנכסים הדיגיטליים של שמול), נדל”ן, רכישת עסקים נוספים ועוד.

לא משנה מה מצבכם – פשוט תתחילו

יש לקוחות שלוקחים אותי כשהאתר רק עלה ולקוחות שהאתר שלהם ותיק ורק עכשיו הם תחילו קידום. בסוג השני יש לי המון זמן עבודה על תיקוני שגיאות אבל יותר קל לקדם אותם כי יש לי יותר עם מה לעבוד. הם כבר התחילו.

אתרים מהסוג הראשון, שמתחילים נכון מהשניה הראשונה, יגיעו כנראה יותר מהר למקומות (באופן יחסי). אבל שני לקוחות זהים שהתחילו באותו זמן – אחד עם אתר גדול וותיק והשני עם אתר קטן ומתחיל – הלקוח עם האתר הגדול יגיע להישגים יותר מהר מתחילת העבודה איתי, אבל הלקוח עם האתר הקטן יגיע להישגים יותר מהר מרגע מרגע העלאת האתר.

בכסף, כשמתחילים בגיל צעיר יש יותר זמן לצבור ריבית דריבית. בגיל מבוגר בדרך כלל יש יותר כסף פנוי ואפשר לעשות יותר פעולות שיניבו לך עוד כסף. אם נתחיל לחסוך בגיל 25, בגיל 35 יהיה לנו יותר כסף מאשר בני 35 שעדיין לא התחילו לחסוך. אבל לבני 35 יהיה יותר כסף לעבוד איתו מאשר בני ה-25.

אם הם יעשו את אותן הפעולות, המבוגר מבין השניים יצליח להגדיל יותר מההון שלו מרגע תחילת ההשקעות. הצעיר מבין השניים יגיע להישגים כלכליים בגיל צעיר יותר.

(כמעט) תמיד אפשר לתקן

פרסמתי מאמר מצוין ומושקע. הוא התחיל לתפוס מיקומים בביטוי שהוא “ליד” מה שהתכוונתי. במקום “איך להביא טראפיק לאתר” הוא תפס מיקומים ב”איך להביא תנועה לאתר“. זה ביטוי שהוא דומה, אבל קצת אחר. 

יש לי שתי ברירות: להשאיר את זה ככה וזה אחלה, או לתקן. לעשות אופטימיזציות, ולעשות שהמאמר יתאים אפילו יותר לביטוי החדש כדי שגוגל יחבב אותו עוד קצת. בחרתי באפשרות השנייה כי לה יש יותר חיפושים בגוגל.

יש תיק השקעות. או קופת גמל במסלול מסוים. לנייד קופת גמל זה קל, ברמת הלמלא טופס ושלום על ישראל. גם להעביר בית השקעות זה פשוט מאוד: בית ההשקעות החדש יטפל בזה.

תיק השקעות זה קצת יותר מבאס כי זה מצריך מכירה ויש גם מס רווחי הון מעורב – אבל אפשרי. ההחלטות שלכם הם לא חתונה קתולית ואתם יכולים לחשוב על תכנית ב’ כלכלית. כמו שכתבתי בראש המאמר: אי אפשר לשפר דבר שלא קיים.

יותר קל עם תמיכה זוגית

אם קשרתם את החיים שלכם עם עוד מישהו ויש לכם שותף במסע הזה להצלחה מקצועית, כלכלית או שניהם – תמיכה שלכם אחד בשני תסייע מאוד להצלחה.

במסכת יבמות בגמרא רבי אלעזר אומר על הפסוק “אעשה לו עזר כנגדו”: זכה עוזרתו לא זכה כנגדו.

אפשר לבד. אתם לא יצור דו ראשי ובסוף העסק הוא שלי. הרבה בעלי עסקים רוצים להתייעץ רגע עם בת הזוג או בן הזוג על העסק, לקבל תמיכה ואוזן בסוף היום. עם כסף זה אותו הדבר הדיוק.

דברים שכדאי לדעת על SEO, תוכן ואתרים

לעדכונים על מאמרים חדשים

קבלו טיפים ומאמרים לקידום האתר שלכם. אני מקפידה לשלוח מיילים בתדירות שאני הייתי רוצה לקבל: קצר, ורק כשיש לי משהו חשוב להגיד.

אפשר לדבר גם פה

עצמאים חדשים?

רוצים עוד - בחינם?

להורדת הצ’קליסט דברים שאתם לא יודעים שאתם לא יודעים על האתר שלכם. 18 נקודות שיעזרו לכם להביא יותר טראפיק, לידים והמרות מהאתר ולהגיע לקהלים חדשים וממוקדים. צ’קליסט פרקטי ויעיל ממש כמו המאמר הזה.

ליאור שפירא בלוג

קורס ניהול עוסק לעצמאים מתחילים

מה צריך כדי לפתוח עוסק; הדרכים החוקיות לשלם פחות מס; תמחור כמו מקצוענים; למקסם את רואה החשבון; ועוד