איך לנקות מקום בשרת האחסון חסך לי מאות שקלים בשנה

שלוש דרכים לנקות מקום בשרת האחסון: מחיקת תוספים שלא בשימוש, מחיקת קבצי גיבוי אוטומטיים עם UpdraftPlus ומחיקת קבצי מטמון עם WpRocket. מדריך פשוט עם תמונות.

תוכן עניינים

תקציר המאמר:

אחסון הוא המקום בו נמצאים כל קבצי האתר. הדרך הפשוטה לדמות אחסון היא לדמות את האחסון לבית שבו נמצאים כל החפצים שלך. הקבצים פה הם כל מה שמרכיב את האתר: פוסטים, עמודים, תוספים, קבצי מדיה ועוד – הכל נמצא על שרת האחסון. כל פוסט שאנחנו מעלים, כל תוסף שאנחנו מתקינים, כל תמונה שאנחנו מעלים – הכל מוסיף משקל לאחסון.

שטח אחסון קטן מדי אומר שלא יהיה מקום לכל הקבצים שלך ובשלב כלשהו לא יתאפשר להעלות קבצי מדיה (כמו תמונות) או לעדכן תוספים. למשקל האתר יש השפעה גם על זמן הטעינה. נגעתי בזה בקטנה במאמר, אבל מהירות טעינת אתר היא נושא בפני עצמו וסביר שניכנס אליו בהמשך. על תמונות כתבתי מדריך נפרד: הקטנת משקל תמונה באתר.

בפברואר קיבלתי מייל מלחיץ: המקום שלי בשרת האחסון נגמר ואני צריכה להגדיל חבילה.

ההודעה הזאת היתה מפחידה לא בגלל הכסף (למרות שמבאס לשלם עוד כמה מאות שקלים), אלא כי אחסון ושרתים הוא תחום שלם שאני לא מחזיקה מעצמי מבינה גדולה בו. יש סיבה שעשיתי מיקור חוץ לאדם שזאת העבודה שלו. התקשרתי לאלון שאצלו אני מאחסנת את האתר. במקום לקחת ממני כמה מאות שקלים ולהגדיל לי את החבילה, הוא המליץ לי לנקות מקום באחסון.

ניקוי מקום באחסון

מאחר שהשרת הוא המקום שבו אנחנו מאחסנים את הקבצים, אם מוחקים קבצים – מתפנה מקום. אבל איך יודעים אילו קבצים חיוניים ואילו לא? אני פוחדת נורא לעשות נזק, ומתנהלת בסך הכל מאוד בזהירות כי אם משהו נשבר – אני האחראית, ואני לא רוצה לבלות (או לשלם מאות שקלים לאיש מקצוע) שעות בלתקן נזקים שגרמתי בטעות. במקום זה, אני מעדיפה להימנע, מה שיוצר לא פעם בעיות אחרות.

קבצים שבוודאות אפשר למחוק הם קבצים שכבר לא בשימוש: תוספים שלא בשימוש, קבצי גיבוי ישנים של האתר, וקבצי זכרון מטמון, שניהם מאוחסנים על השרת. מחיקה שלהם תצמצם את המקום באחסון ותקליל את טעינת האתר.

תמחקו תוספים שלא בשימוש

​תוספים תופסים מקום. ככל שבאתר מותקנים יותר תוספים – האתר יותר כבד. באתרים ישנים, באתרים שנבנו על ידי אנשים לא מנוסים, יש תוספים שאין בהם באמת צורך. 

יצא לי להיתקל באתר שנבנה לאחרונה באמצעות אלמנטור פרו. בנוסף לאלמנטור ולפרו (שני תוספים נפרדים), על האתר תוסף יעודי שמאפשר לבנות הדר ופוטר באלמנטור, תוסף contact form 7 ותוסף של מיילצ’ימפ. כל התוספים האלו חסרי תועלת מאחר שאלמנטור פרו שמאפשר הדר ופוטר (באמצעות הטמפלייטים); מאפשר טפסי יצירת קשר (באמצעות ווידג’ט הטפסים) ומאפשר אינטגרציה עם מיילצ’ימפ (באמצעות “פעולות אחרי שליחה” בגוף הטופס וחיבור בין המערכות עם API).

המלצה פרקטית היא לעבור על התוספים באתר (אפשר להיעזר באיש/אשת מקצוע) ולראות כל תוסף האם הוא אכן בשימוש. יש מצב שמה שהיה כבר כבוי לפני שנכנסתם – לא חיוני. אם יש לכם תוספים שלא בשימוש, אפשר לכבות, ואחרי שבודקים שכלום לא נשבר – אפשר למחוק מהאתר. כמובן שכדאי לעשות את זה אחרי שמגבים את האתר (עוד על גיבוי האתר בהמשך המאמר) כדי שאפשר יהיה לשחרר במידת הצורך.

אחר כך, אפשר למחוק את התיקיות שלהם בשרת. מגיעים אליהם באמצעות Files ->wp-content ומחיקת התיקיות של התוספים הלא רלוונטיים, אם הן עדיין מופיעות שם.

טיפ: את התוסף “שלום, דולי”, התוסף הראשון שנבנה לוורדפרס ומגיע באופן אוטומטי עם אתרים, אפשר למחוק בלב שקט.

ניקוי מקום בשרת
צילום: CHUTTERSNA

מחיקת קבצי גיבוי של האתר: UpdraftPlus

המדריך הזה מספר מה אני עשיתי באתר הוורדפרס שלי, עם שני תוספים שמתוקנים אצלי – Updraft Plus לגיבוי, ו-WpRocket למהירות טעינת אתר.

אפשר לראות אם גם לכם יש אותם על האתר תחת תוספים -> תוספים מותקנים, ולחפש באמצעות ctrl+f, ואפשר לראות בתפריט העליון

תוספים מותקנים

במאי 2020 היתה פריצה גדולה לשרתי Upress, אחד השרתים הפופולריים בארץ, ואתרים רבים בעברית נפלו. המון חברות איבדו מוניטין והפסידו מלא כסף כשבעלי אתרים גילו שהאתר שלהם נפל ושלחברה לא היה גיבוי. אנשים שאחסנו לבד, לא דרך חברה, ולא גיבו – ספגו גם הם נזקים גדולים.

אחד הדברים שקרו בעקבות הפריצה היא העלאת מודעות לחשיבות גיבוי האתר. גיבוי אתר הוא סוג של ביטוח: אם משהו נופל, אפשר לשחזר ולא תצטרכו לבנות מחדש. בסרטון הזה של סטודיו לימונדה אפשר לשמוע את שמעון מסביר איך אתם יכולים לגבות את אתר הוורדפרס שלכם בפשטות באמצעות התוסף UpdraftPlus.

למרות שאני לא מאחסנת את האתר הזה בUpress, ולמרות שיש לי גיבוי אוטומטי בשרת אחת לכמה ימים, גם לי יש גיבוי אוטומטי של Updraft plus פעם בכמה ימים. כמו גאון, שכחתי למחוק קבצי גיבוי – והצטברו לי קבצים במשקל של בערך 600 מגהבייט. יותר ממשקל האתר.

שימו לב לתדירות גיבוי ושמירת קבצים עם UpdraftPlus

תבדקו את תדירות הגיבוי שלכם ואיפה קבצי הגיבוי נשמרים. מומלץ לגבות את האתר לעתים קרובות, אבל כדאי לשים לב איפה שומרים את הגיבוי הזה ומה קורה עם גיבויים קודמים ולוודא שהביטוח הזה לא עולה לכם במקום יקר באחסון.

את הגדרות הגיבוי משנים תחת הגדרות-> UpdraftPlus -> הגדרות. אפשר לבחור את תדירות הגיבוי הרצויה לכם או לוודא שתדירות הגיבוי הקיימת רצויה לך, ולבחור איפה לשמור את הגיבוי. אני למשל גיליתי שברירת המחדל שלי היתה לגבות פעם ביום ולשמור את הגיבויים בשרת. זאת לא בהכרח טעות, אבל מכאן הדרך להעמסת משקל על השרת קצרה מאוד….

אחרי שהבנתי שתדירות גיבוי האתר אצלי גבוהה מדי, בחרתי בגיבוי ידני – כי כמו שכתבתי, יש לי גיבוי אוטומטי שנעשה על ידי חברת האחסון. אם באחסון שלך אין גיבוי אוטומטי בפרק זמן קבוע – כדאי לגבות את האתר באופן אוטומטי דרך התוסף בתדירות קבועה, למשל אחת לשבוע (ולא לשכוח למחוק גיבויים מפעם לפעם)!

ברירת המחדל של Updraft Plus היא גיבוי בשרת, אבל אפשר לבחור מקום אחר לשמור את הגיבוי, למשל תיקייה בגוגל דרייב. 

גיבוי Updraft Plus
הגדרות גיבוי Updraft Plus

מחיקת קבצי גיבוי ישנים בשרת

ברירת המחדל של UpdraftPlus היא שמירת הגיבויים בתיקייה בשרת. אחרי שקלטתי שיש לי סטוקים של קבצי גיבוי ישנים ולא בשימוש, הייתי צריכה להגיע לקבצי האחסון בשרת ולמחוק אותם.

לתיקיית הגיבויי מגיעים כך: נכנסים לשרת האחסון שלכם. Files-> Public HTML -> wp-content -> updraft. כדאי מאוד ללכת לתיקייה הזאת בשרת שלכם ולמחוק ממנה גיבויים קודמים. המחיקה הידנית של הגיבויים הקודמים שחררה לי למעלה מחצי ג’יגהבייט מהשרת

image.png
מחיקת גיבויים בשרת direct admin. יש לי עוד אחסונים בשרתים, אבל את האתר האישי שלי אני מאחסנת פה.

מחיקת קבצי מטמון – WP Rocket

כמה שבועות אחר כך, קיבלתי הודעה דומה. שוב השרת שלי כמעט מלא. זה כבר לא מצחיק הסיפור הזה.

הפעם, זה קרה בגלל תוסף מטמון שמשמש להאצת האתר, שנקרא WP Rocket. התוסף הזה הוא התוסף הכי פופולרי בתחום האצת אתרי הוורדפרס. הוא קצת יקר, אבל הוא שווה כל שקל. מהירות האתר היא פרמטר משמעותי בקידום האורגני, והתוסף הזה עושה קסמים.

התקנת WP Rocket

אחת ההמלצות שאני נותנת לאנשים שמתייעצים איתי על האתר שלהם היא להתקין תוסף מטמון שיאיץ את מהירות האתר. מלך התוספים בהקשר הזה הוא WP Rocket. חוץ ממטמון, הוא עושה עוד כל מני דברים שווים שיאיצו את האתר שלכם.

טיפ כיפי לעבודה עם WpRocket: לפני שמתקינים אותו, תריצו בדיקה של מהירות טעינת האתר בכלי הזה של גוגל. אחרי שתתקינו אותו, תריצו בדיקה נוספת ותראו את הפער בציונים. שימו לב שאתם מקבלים שני ציונים: על מובייל ועל דסקטופ, ושמובייל בא קודם.

page speed insights
ציון מובייל ב-page speed insights

אפשר לראות מדריך שלם על התקנת WP Rocket ועל ההגדרות המומלצות שלו כאן (אם תיכנסו תראו שקישרתי למקום ספציפי בתוך המאמר. עשיתי את זה עם תוסף לכרום שכתבתי עליו מדריך/סקירה). המדריך של WP Rocket הוא אמנם באנגלית, אבל הוא כולל צילומי מסך של איך ההגדרות צריכות להיראות. הטקסטים הם בעיקר הרחבות על מה זה כל הגדרה ומה אתם עושים פה.

אצלי, שכחתי להגדיר מחיקה אוטומטית של קבצי המטמון, מה שתפס לי מלא מלא מקום בשרת.

מחיקת מטמון wprocket
שכחתי ללחוץ על מחיקת מטמון אוטומטית (בתוך “מסד נתונים”). עכשיו זה תקין.

כולי תקווה שאחרי שטיפלתי במחיקת הגיבוי ומחיקת המטמון ודאגתי שיקרו באופן אוטומטי – אני לא אקבל הודעות מהאחסון למייל. אם כן – אעדכן.

שאלות נפוצות

איך להפחית את משקל אחסון האתר?

למחוק דברים ישנים שאנחנו בטוחים שהם לא בשימוש: קבצי מטמון ישנים, גיבויים שלא בשימוש ולדאוג למחיקה אוטומטית שלהם בעתיד; וגם לא להעמיס תוספים ולמחוק את מה שבטוח לא משמש לכלום.

דברים שכדאי לדעת על SEO, תוכן ואתרים

לעדכונים על מאמרים חדשים

קבלו טיפים ומאמרים לקידום האתר שלכם. אני מקפידה לשלוח מיילים בתדירות שאני הייתי רוצה לקבל: קצר, ורק כשיש לי משהו חשוב להגיד.

אפשר לדבר גם פה

עצמאים חדשים?

רוצים עוד - בחינם?

להורדת הצ’קליסט דברים שאתם לא יודעים שאתם לא יודעים על האתר שלכם. 18 נקודות שיעזרו לכם להביא יותר טראפיק, לידים והמרות מהאתר ולהגיע לקהלים חדשים וממוקדים. צ’קליסט פרקטי ויעיל ממש כמו המאמר הזה.

ליאור שפירא בלוג

קורס ניהול עוסק לעצמאים מתחילים

מה צריך כדי לפתוח עוסק; הדרכים החוקיות לשלם פחות מס; תמחור כמו מקצוענים; למקסם את רואה החשבון; ועוד